- ۱۱:۳۷

مکان یابی و پایش مسیر به کمک GPS
امکان استفاده از GPS برای یافتن موقعیت جغرافیایی به همراه اطلاعات نقشه و پایش مسیر حرکت و نمایش مختصات جفرافیایی، سرعت و جهت حرکت عملیاتی شده است.

 

هر کاربر نقشه های جاماسپ در تلفن همراه و تبلت می تواند با استفاده از دکمه فعال سازی GPS که در سمت راست و پایین صفحه قرار دارد، آخرین موقعیت خود را بر روی نقشه با استفاده از ابزار GPS دستگاه خود مشاهده نماید. برای این کار لازم است که تلفن همراه یا تبلت کاربر مجهز به GPS یا (Global Positioning System) باشد و این ابزار در قسمت تنظیمات دستگاه روشن بوده و اجازه دسترسی به مرورگر را داشته باشد. کاربران تلفن های آیفون علاوه بر اطمینان از روشن بودن GPS باید اجازه دسترسی مرورگر آیفون (Safari) به GPS را هم فعال نموده باشند. 

پس از درخواست آخرین موقعیت مکانی در نقشه های جاماسپ، نقشه های جاماسپ از GPS دستگاه شما می خواهد که موقعیت جغرافیایی کنونی را از ماهواره های اطراف کره زمین درخواست نماید، زمان پاسخ به این درخواست در تلفن های گوناگون متفاوت است و بستگی به نوع تجهیزات به کار رفته در آن دارد. درخواست هایی که برای نخستین بار ارسال می گردند، معمولا کمی دیرتر پاسخ داده می شوند و پس از آن این تاخیر مشاهده نمی گردد. پس چنانچه برای نخستین بار است که درخواست موقعیت مکانی خود بر روی نقشه ها را دارید، کمی صبور باشید تا پاسخ از ماهواره های مدار زمین دریافت گردد.  

در صورتی که نقشه های جاماسپ با مشکلی در ارتباط با GPS دستگاه شما روبرو شود پیامی با پس زمینه مشکی برای شما ارسال می کند.

پس از دریافت پاسخ که به صورت خودکار انجام می شود،  موقعیت شما با یک گوی آبی رنگ بر روی نقشه نمایان می گردد و با هر بار کلیک بر روی آیکون GPS نقشه های جاماسپ، آخرین مکان به شما نمایش داده می شود. با کلیک بر روی گوی آبی رنگ اطلاعات دیگری که به قرار زیر است برای کاربر نمایش داده می شود:

الف- سرعت شما: سرعت پیمایش شما بر پایه کیلومتر بر ساعت 

ب - ارتفاع از دریا: میزان ارتفاع نقطه کنونی از سطح دریاهای آزاد به واحد متر

ج - عرض جغرافیایی: میزان فاصله شمالی شما از خط استوا به واحد درجه در قالب دهدهی

د - طول جغرافیایی: میزان فاصله افقی شما از نصف النهار مبدا یا خط گرینویچ به واحد درجه و در قالب دهدهی 

هـ - زاویه از شمال: میزان زاویه شما از قطب شمال (این قابلیت در پایش مسیر بیشتر فعال می گردد)

مکان یابی نقشه های جاماسپ

پس از کلیک بر روی موقعیت یافت شده در وسط صفحه (گوی آبی رنگ یا فلش قرمز رنگ) شکل فوق پدیدار می شود

 

چنانچه کاربر در حال حرکت باشد، بهتر است برای مشاهده مستمر مسیر و جهت حرکت خود، از گزینه دیگری در پایین صفحه قرار گرفته است استفاده نماید، برای این منظور آیکون شبیه به قطب نما با رنگ قرمز را انتخاب نمایید تا در محل ابزار اصلی قرار گیرد. حال با کلیک بر روی آن دستور فعال سازی آن را صادر نمایید. پس از فعال سازی آیکون قطب نمای قرمز شروع به گردش به دور خود می کند و این به آن معناست که پایش پیوسته و مستمر در حال انجام است و آخرین موقعیت جغرافیایی شما بر روی نقشه پی در پی به روز می گردد و چنانچه یک بار دیگر بر روی آیکون قطب نمای قرمز رنگ کلیک نمایید، این آیکون از چرخش به دور خود بار می ایستد و این به معنای توقف عملیات GPS است که با هربار کلیک روشن و خاموش می گردد.

 

GPS
نقشه های جاماسپ